Kliniğimizden Resimler


Kliniğimizin diğer resimlerini görmek için tıklayınız ...
Ayın Konusu

Online Randevu

OPERASYONDAN SONRA 

Yirmi yaş dişi operasyonları, implant yerleştirme operasyonları gibi ağız ve çene bölgesiyle ilgili bir ameliyat geçirdiyseniz iyileşme sürecini sorunsuz ve çabuk atlabilmek için dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıda anlatılmıştır:

  1. Operasyondan sonra ilk gün ağrı hissedebilirsiniz.  Bunun için operasyon yapılan bölgenin uyuşukluğu henüz geçmeden doktorunuzun tavsiyesine göre ağrı kesici bir ilaç kullanabilirsiniz. Ancak  kanama riskini arttıracağı için, kesinlikle aspirin  kullanılmamalıdır.
  2. Operasyondan sonra oluşabilecek şişmeyi önlemek amacıyla, operasyon bölgesine ilk sekiz saat boyunca dışardan buz (soğuk) tatbiki yapınız.
  3. Operasyondan sonra ilk 24 saat içinde kuvvetli tükürme ve çalkalama hareketleri yapmayınız, aksi taktirde durmuş olan kanamayı pıhtıyı atmak suretiyle tekrar başlatabilirsiniz. Bu hareketleri yapmamanıza rağmen kanama devam ediyorsa, operasyon bölgesine içerden temiz ve sıkı bir pamuk parçası ile tampon yapınız. Tamponu en az yarım saat süresince sıkı şekilde oynatmadan tutunuz. Kanama hala devam ediyorsa lütfen hekiminizi arayınız.
  4. Operasyondan sonra iki saat boyunca hiçbirşey yemeyiniz. 24 saat boyunca kanama kontrolü yapılabilmesi ve yara iyileşmesinin sağlıklı olabilmesi için, sigara içmeyiniz, alkol kullanmayınız. Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınınız. Ayrıca bir iki gün boyunca yüzünüze doğru çok sıcak banyo yapmaktan sakınınız.
  5. Vücüdun oluşabilecek yan etkilere karşı koyabilmesi ve operasyon yerinin çabuk iyileşmesi için, yeterli kaloriye ve beslenmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle beslenmenize özen gösteriniz. İlk gün yumuşak ve sıvı gıdalar alınız.
  6. Operasyon bölgesinde sert gıdalar yemeyiniz ve 24 saat sadece operasyon bölgesine diş fırçası dokundurmayınız. İlk gün o bölgeyi parmağınızla masaj yapar gibi temizleyebilirsiniz. Daha sonra dişlerinizi normal şekilde fazla bastırmadan fırçalayabilirsiniz, diğer bölgeleri de operasyon anından itibaren fırçalamaya devam edebilirsiniz.
  7. Dikişlerin operasyondan sonra 7 ila 10 gün içinde alınması gerekmektedir. Dikişlerin atmaması için, dudak ve yanağı sürekli kaldırıp, bakmamaya, dilinizi o bölgeye götürmemeye ve dikişlerle oynamamaya özen gösteriniz. Dikişlerin ilk üç gün içersinde yerinden çıkması durumunda hekiminizi arayınız.
  8. Doktorunuzun verdiği reçetedeki ilaçları operasyon sonrasında düzenli olarak size tavsiye edilen şekilde alınız. İlaçlara karşı oluşan istenmeyen tepkilerde yada herhangi bir sorununuzda doktorunuzu arayınız.
  9. Unutmayınız ki operasyon günlük aktivitelerinizi kısıtlayıcı bir işlem değildir. Ancak operasyon günü ve sonraki sabah ağır ev işleri, tempolu spor veya yorucu işler yapmayınız.
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.
ADRES : Mimar Sinan Mahallesi. Mimar Sinan Caddesi. Akkon Sitesi A 12 Blok No:17 Çekmeköy Istanbul
TEL : 0216 641 11 21 E - Mail:
info@dentindent.net

DESIGNED BY U HARMANCIOĞLU