Kliniğimizden Resimler


Kliniğimizin diğer resimlerini görmek için tıklayınız ...
Ayın Konusu

Online Randevu

KANAL TEDAVİSİ

Sağlıklı diş kron (ağız içinde bulunan kısım) ve kök veya köklerden oluşur. Dişin iç kımında da damar ve sinirlerden oluşan pulpa adı verilen dişin beslenmesini sağlayan doku bulunmaktadır. Hasta dişlerde dişin içindeki pulpa dokusu çürük, dişeti hastalığı veya travma sonucu hasar görmüş veya enfekte olmuştur. Hasta dişler ağrı, şişme gibi semptomlar verebileceği gibi, tamamen semptomsuz  (asemptomatik de) olabilir. Kanal tedavisi pulpası enfekte veya zarar görmüş dişlerin ağızda tutulup, sağlığına kavuşturulması için yapılan tedavidir. Dişin pulpası çıkarılarak pulpanın bulunduğu alanın kanal dolgu maddeleri ile doldurulması ile dişin sağlıklı hale getirilmesi dişteki çürük ve diğer hastalık yapan etkenler giderilip boşluğu mekanik ve kimyasal olarak temizlenerek, enfeksiyon elimine edildikten sonra, kök ucuna kadar tüm pulpa boşluğunun tam olarak kanal dolgu maddeleri ile doldurulması işlemidir.  

 

Kanal tedavisi nasıl yapılır?
 
Kanalları enfekte olan dişin enfekte kanal artıkları özel kanal aletleri ile temizlenir. Bu kanal aletleri kök içindeki artıkları temizleyebilmek için özel olarak hazırlanmışlardır.
Dişte var olan enfeksiyona göre kanallar içine pansuman işlemi değişik seanslar uygulanabilir.
Daha sonra enfeksiyon ortadan kalktıktan sonra dişin kanalları özel kanal dolgu maddeleri ile doldurulur

Kanal dolgusu bittikten sonra dişin dolgusuna geçilir.

Dentindent - Kanal tedavisi Dentindent - Kanal tedavisi

 

Kanal tedavisi yapılmazsa ne olur ?

Çürük, travma veya periodontal hastalık nedeniyle diş pulpasının hasar gördüğü durumlarda diş canlılığını kaybeder ve zamanla enfeksiyon bütün dişe yayılır. Diş bu durumda tedavi edilmezse, enfeksiyon kök çevresindeki dokuları etkileyerek, kemiğin o bölgede erimesine neden olur. Kemikte oluşan bu boşlukta apse meydana gelir. Apse, şişlik ve ağrı ile birlikte seyreder ve diş kısa zamanda kaybedilebilir.

 

 

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.
ADRES : Mimar Sinan Mahallesi. Mimar Sinan Caddesi. Akkon Sitesi A 12 Blok No:17 Çekmeköy Istanbul
TEL : 0216 641 11 21 E - Mail:
info@dentindent.net

DESIGNED BY U HARMANCIOĞLU