Kliniğimizden Resimler


Kliniğimizin diğer resimlerini görmek için tıklayınız ...
Ayın Konusu

Online Randevu

DİŞ ÇEKİMİ

Günümüzde gelişen diş hekimliğinde diş çekimi minimum seviyeye inmiştir. Sadece kökü ağızda kalan dişler bile tedavi edilip ağız içerisinde tutulabilmektedir.  Ancak 20 yaş dişleri, eğer kapanışta değilse, gömülüyse enfeksiyon kaynağı olabileceğinden ve diğer dişlere olan negatif etkileri düşünülerek çekilebilir. Bu dişler dışındaki çekimler ise ortodontik tedavi için diş boyutları ve çene arkı arasındaki uyumsuzluk olduğu durumlarda yapılan çekimler, çok büyük yıkıma uğramış ve protetik olarak yük taşıyamayacak dişler diğer gömülü dişler ve zamanı geçtiği halde daimi dişlerin sürmesine engel olan ağızda kalan dişlerdir. Kanal tedavisi ve dişeti tedavileri ile günümüzde hemen hemen tüm dişler ömür boyu ağızda tutulabilmektedir.


DİŞ ÇEKİMİNİ TAKİBEN YAPMANIZ ÖNERİLENLER

  • Diş hekiminizin yanından ayrıldıktan sonra, 30 dakika kadar çekim yerine diş hekiminizin koyduğu gaz tamponu ısırarak yerinde tutunuz. Eğer kanama veya sızıntı varsa ikinci bir tamponla değiştiriniz. İlk yarım saatlik süre zarfında ağzınızı çalkalamamaya özen gösteriniz , buradaki amaç çekim boşluğundaki pıhtının korunarak yara iyileşmesini hızlandırmaktır , ağız çalkalandığı taktirde çekim boşluğundaki pıhtı oluşumu engellenebilir ve kanama olabilir
  • 6 saat kadar sızıntı halinde kanamanız olabilir
  • Alkol ve kanamayı artırabilecek olan asetik salisilik asit ( örn. Aspirin) gibi ilaçları kullanmayınız.
  • Çekimden sonra bir süre istirahat ediniz. Mümkünse başınız yüksekte olmak kaydıyla yatınız.
  • Çekimden sonra 2 saat kadar hiçbir şey yemeyiniz. Sıcak yiyecek yada içeceklerden kaçınınız. Oda sıcaklığındaki süt yada süt ürünleri tercih edilebilir.
  • Diş hekiminiz öneriyorsa, çekimden 2 saat sonra antimikrobiyal ilaçlar ve/veya ağız gargaraları ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz.
  • Eğer herhangi bir sorun olursa (ağrı, şişme, fazla ve uzun süren kanama) diş hekiminize danışınız.

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.
ADRES : Mimar Sinan Mahallesi. Mimar Sinan Caddesi. Akkon Sitesi A 12 Blok No:17 Çekmeköy Istanbul
TEL : 0216 641 11 21 E - Mail:
info@dentindent.net

DESIGNED BY U HARMANCIOĞLU