Kliniğimizden Resimler


Kliniğimizin diğer resimlerini görmek için tıklayınız ...
Ayın Konusu

Online Randevu

ACİL SORUNLAR

Şiddetli gece ağrısı

        Genellikle en sık rastlanan ve şikayetçi olunan durumdur. Şiddetli ağrının nedeni ; ileri derecede çürümüş bir dişin iltihaplanmaya başlamasıdır . Yeni oluşan iltihabın , dişin sinirini öldürmeye başlaması ve dişin dışına doğru yayılmaya çalışması dokularda basınç ve dolayısıyla ağrı oluşturur. Bu durum diş hekimliğindeki en şiddetli ağrıdır.

Şiddetli ağrının özellikle gece oluşmasının nedeni ; gece saatlerinde hormonal değişiklikler nedeniyle damarlarımızın genişlemesidir. Bunun bir sonucu olarak dokulara daha çok sıvı gider. Dolayısıyla dişin içine giren damarlardan daha çok sıvı gelir. Fakat iltihap nedeniyle bozulan diş içerisindeki damarlardan sıvı yeterince çıkamaz ve bu durum içerideki sıvı miktarını arttırır. Diş içerisindeki bu dolaşım bozukluğu basınca sebep olur ve diş içerisindeki sinirler üzerinde etkili oluşturarak ağrı oluşturur.

 

  Ağrı kesiciler

        Bu durumda kısa bir süre etki gösterdikten sonra yetersiz kalır. Çok sayıda ağrı kesici alınması , ağrı için bir çözüm olamamaktadır ( Sadece mideye zarar vermektedir) . Dişin üzerine bir takım malzemelerin direkt olarak uygulanması gereksiz hatta zararlı bir davranıştır.

Çözüm ; bu durumdaki bir hastanın dişe müdahale edilmesinden başka bir seçeneği olmadığından en kısa zamanda bir diş hekimine gitmektir . Diş hekimi tarafından anestezi yapılarak diş perfore edilir ( delinir ). Böylece diş içerisinde oluşan iltihabi basınç azaltılır . Daha sonra ise dişin sinirinin alınarak kanal tedavisi yapılması gerekir.

 

  Dişte oluşan kırılma ve çatlamalar

Çeşitli darbeler sonucu oluşan diş kırıkları veya diş çatlamalarına çok sık rastlanmaktadır. Dişte bir kırılma olduğunda yapılması gereken ; en kısa zamanda diş hekimine gitmektir. Bu arada bir ağrı kesici alınabilir.Fakat diş yüzeyine herhangi bir madde uygulanmamalıdır. Aksi takdirde dişe kalıcı zararlar verilmesi söz konusu olabilir.

Dişten bir kırık parçası koptuysa ; bu kırık parçası veya diş , enfekte edilmemeye çalışılarak ve bir miktar sütün içerisine koyularak hemen bir diş hekimine gidilmelidir . Bu durumda dişin veya parçanın tekrar yerine yerleştirilmesi söz konusu olabilir . Eğer diş komple yerinden çıktıysa ve enfekte edilmeden getirilebildiyse " reimplantasyon " yapılarak diş yerine yerleştirilerek ve fixe edilir .Bu durum dışında hekim olaya müdahale eder, ancak diş yuvasından çıkmışsa, hekimin müdahalesi kadar, acil tedavi öncesinde dişin hekime ulaştırılma şekli ve süresi de önemlidir. Diş kron kısmından tutulmalıdır, kök kısmından tutularak, bu bölgedeki dokuların hasar görmesine neden olunmamalıdır. Bu dokular fazla zarar görürse, dişin yuvasına tekrar tutunması mümkün olmaz. Diş kron kısmından tutularak, akan su altında yıkanır, böylece üzerindeki yabancı maddeler uzaklaştırılır. Temizleme sırasında kesinlikle ovalama yapılmamalı ve fırça kullanılmamalıdır. Diş serum fizyolojik veya süt içinde veya bunlar bulunamıyorsa, hastanın yanağının içinde korunmalı ve en kısa sürede dişhekimine ulaşılmalıdır. Eğer 30 dakika içinde hekime ulaşılırsa, dişin tekrar kendi yuvasına yerleştirilerek kurtarılması şansı çok yüksektir.

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.
ADRES : Mimar Sinan Mahallesi. Mimar Sinan Caddesi. Akkon Sitesi A 12 Blok No:17 Çekmeköy Istanbul
TEL : 0216 641 11 21 E - Mail:
info@dentindent.net

DESIGNED BY U HARMANCIOĞLU